Navigation Menu+

Ośrodek leczenia dla alkoholików – czy warto?

Posted on paź 15, 2019 by in porady |

Uzależnienia od wszelkiego rodzaju substancji psychoaktywnych są plagą naszych czasów. Alkohol, z racji łatwej dostępności, zdecydowanie przoduje w tym niechlubnym rankingu. Szacuje się, że na jednego Polaka rocznie przypada 12,5 litra czystego alkoholu. Jest to wartość trzykrotnie wyższa niż średnia światowa.

Nawet 20% młodych ludzi w wieku 16-18 lat ma za sobą “urwany film” z powodu libacji. Jednak nie każda osoba z problemem alkoholowym odwiedza ośrodek leczenia dla alkoholików. Decyzja o takim posunięciu musi wyjść od samego zainteresowanego, a napór ze strony bliskich często paradoksalnie oddala od jej podjęcia. Sytuacja jest o tyle kłopotliwa, że alkoholizm to problem w szczególności dla rodziny osoby chorej.

Ośrodek leczenia dla alkoholików – jak może pomóc?

Trzeba pamiętać, że alkoholizm to nie tylko sytuacja, w której osoba nim dotknięta przebywa w stanie mocnego upojenia alkoholowego przez większość czasu. Czasem objawy mogą wydawać się całkiem niewinne. Pijemy więcej niż pierwotnie założyliśmy, zaniedbujemy niektóre obowiązki, zauważamy rosnącą tolerancję na alkohol czy po prostu poświęcamy dużo czasu na niwelowanie skutków nadużycia. Obecnie sama ilość wypijanego alkohol nie jest tak miarodajnym wskaźnikiem, zwraca się natomiast większą uwagę na sam sposób zachowania.

Po zdiagnozowaniu problemu mamy do wyboru kilka możliwości. Jedną z nich jest ośrodek leczenia dla alkoholików. Dlaczego jest lepszy niż opieka dzienna lub leczenie ambulatoryjne? Przede wszystkim całkowicie udaremnia próby zdobycia środka odurzającego, co jest szczególnie natrętne w początkowych fazach leczenia. Pensjonariusze mają określony plan dnia oraz stały dozór lekarski (psychiatra, internista). Organizacja zajęć jest bardzo istotna podczas terapii, ponieważ deficyt, który został wypełniony przez alkohol trudno z dnia na dzień wypełnić innymi aktywnościami. Reasumując, pobyt w ośrodku leczenia dla alkoholików w sposób znaczący zmniejsza ryzyko powrotu do nałogu po zakończeniu terapii.