Navigation Menu+

Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem?

Posted on mar 30, 2017 by in informacje, leczenie, profilaktyka |

Inkontynencja (incontinentia urinae) – to medyczne określenie coraz powszechniejszej przypadłości, z którą mierzyć się muszą kobiety w różnym wieku. Nietrzymanie moczu nie dotyczy jedynie seniorek. Jak pokazują badania – na problemy tego rodzaju skarży się już kilkanaście procent trzydziestolatek.

Z jednej strony – symptomy związane z inkontynencją są na tyle zauważalne, że powinny zdopingować pacjentki do tego, aby udać się do lekarza, z drugiej – podobnie jak w przypadku innych schorzeń, które uznajemy za „wstydliwe” – nie spieszymy się do tego, by podjąć racjonalne działania, czyli zweryfikować przyczynę problemu i rozpocząć skuteczne leczenie.
Rynek środków higieny osobistej sprzyja obecnie pacjentom zmagającym się z nietrzymaniem moczu. Nie tylko w aptekach, czy drogeriach, ale również w innych sklepach, zaopatrzymy się w specjalistyczne produkty, które znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie z inkontynencją.

W zależności od stopnia zaawansowania problemu, możemy dobrać odpowiednie środki higieniczne, które skutecznie „poradzą sobie” z przykrymi efektami  incontinentia urinae. Są to m.in. urologiczne wkładki higieniczne charakteryzujące się optymalnym, anatomicznym kształtem, podpaski, jak również specjalne majtki chłonne.

Wszystkie te produkty zostały stworzone z myślą o poprawieniu komfortu życia osób mających problemy z nietrzymaniem moczu i rzeczywiście, dzięki nim, przypadłość ta staje się mniej krępująca.
Przede wszystkim jednak, dzięki stałemu rozszerzaniu oferty i coraz liczniejszym reklamom, nietrzymanie moczu przestaje być tematem tabu, a to może okazać się najskuteczniejszą metodą na pokonanie wstydu i podjęcie leczenia.

Główne przyczyny nietrzymania moczu:

  • infekcje układu moczowo-płciowego,
  • mniejsza elastyczność mięśni „podtrzymujących” narządy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego (związane to jest ze zmianami hormonalnymi wieku menopauzalnego),
  • trudne porody, podczas których może dojść do uszkodzeń partii mięśni regulujących trzymanie moczu,
  • otyłość,
  • urazy mechaniczne.