Navigation Menu+

Krople do oczu przyjazne soczewkom kontaktowym – jak wybrać odpowiedni preparat?

Posted on gru 15, 2021 by in porady |

Osoby, które na co dzień korzystają ze szkieł kontaktowych, są szczególnie narażone na podrażnienia oraz suchość oczu. W celu uniknięcia niechcianych efektów ubocznych korzystania z soczewek, zaleca się stosowanie kropel łagodzących. Jednak wybór kropel, które nie uszkodzą soczewek nie należy do prostych. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupu i jakie krople przyjazne soczewkom wybrać? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej! 

Krople przyjazne soczewkom – pozbądź się konserwantów

Krople ogólnodostępne najczęściej posiadają substancje konserwujące, które mają za zadanie nie tylko przedłużyć trwałość produktu, ale również zapobiegać ich zainfekowaniu bakteriami, wirusami lub grzybami. Konserwanty w wielu przypadkach wywołują dodatkowe podrażnienie oka i pogłębiają problem suchości co sprawia, że nie są to krople przyjazne soczewkom oraz ich użytkownikom. Użytkownicy soczewek kontaktowych mogą stosować ogólnodostępne krople, jednak tylko i wyłącznie po ściągnięciu soczewek. Dla Twojego komfortu zdecyduj się na zakup kropli, które nie zawierają konserwantów, czyli krople sprzedawane w opakowaniach z systemem “ABAC” lub “COMOD”. System opakowań ABAC to specjalnie stworzone buteleczki, wyposażone w mikrofiltry, które uniemożliwiają przedostanie się bakterii do wnętrza buteleczki. Natomiast opakowania typu COMOD działają jak pompa, która nie pozwala na dostęp powietrza z zewnątrz do wnętrza butelki. Warto również zakupić krople jednodawkowe czyli tzw. minimsy. Minimsy są to krople do oczu w opakowaniach jednorazowych zawierających sterylny roztwór. Jest to wygodna forma zakraplania oczu, zwłaszcza dla osób, które często bywają w podróży lub poza domem. Po wykorzystaniu zawartości jednorazowej buteleczki, można ją łatwo zutylizować i przy następnej potrzebie skorzystać z następnego opakowania roztworu. 

Krople do oczu dla osób noszących soczewki – dodatkowe składniki 

Wiemy już, że osoby noszące szkła kontaktowe nie powinny korzystać z kropli do oczu, które zawierają konserwanty. Istnieją również dodatkowe składniki, których działanie jest nieopisane w przypadku problemów związanych np. z suchością oka. Warto wybrać krople, które w składzie posiadają substancje takie jak:

  • kwas hialuronowy – jest to naturalnie występujący składnik oka, odpowiada on za odpowiedni poziom nawilżenia spojówki oraz tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną, 
  • chlorek sodu,
  • chlorek potasu,
  • woda jałowa.