Navigation Menu+

Choroba Hashimoto – podstawy diety przy schorzeniu

Posted on wrz 11, 2018 by in diety |

szklanka z dietetycznym napojem

Dieta w Hashimoto wymaga od chorego niezłego główkowania. Lista produktów, na które należy uważać, jest długa, do tego wiele osób boryka się z nietolerancjami pokarmowymi, dodatkowo utrudniającymi ułożenie prawidłowego jadłospisu. Nie oznacza to jednak, że dieta w tej chorobie nie jest możliwa do utrzymanie. Trzeba jednak poznać kilka podstawowych zasad, by poradzić sobie z przygotowywaniem odpowiednich posiłków.

Czego nie wolno spożywać?

Na początek zacznijmy od najgorszego – produktów, które należy bezwzględnie wyeliminować ze swojej diety. Na pewno musimy natychmiast zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności – z naszych szafek i lodówki muszą zniknąć wszelkie słodycze, słone przekąski, przetworzone wytwory mięsne (jak parówki, konserwy z mielonką, szynka konserwowa, i inne), soja i wszelkie jej przetwory, kostki rosołowe, margaryna, a także napoje gazowane.

Ze względu na możliwość wystąpienia nietolerancji pokarmowych, zaleca się także, by osoby chore na Hashimoto, zrezygnowały ze spożywania produktów zawierających gluten – na pewno zawierają go wszelkie wyroby z pszenicy, jęczmienia i zwykłego owsa. Sugerowane jest także, by zrezygnować z nabiału i wszelkich przetworów mlecznych (sery, jogurty, śmietany), a także jajek. Dodatkowo, dobrze jest nie spożywać zbyt dużych ilości kapustnych (jak brukselki, kalafior, brokuły, kalarepki i podobne), a także kaszy jaglanej i suszonych owoców.

Co jest zalecane w diecie Hashimoto?

Osoba z tą chorobą autoimmunologiczną musi nastawić się na spożywanie chudego mięsa (najlepszy będzie drób, koniecznie z pewnego źródła, a nie hodowli przemysłowej), a także ryb. Można spożywać warzywa (nie wymienione w poprzednim akapicie), kiszonki, produkty bezglutenowe. Poleca się wprowadzenie do swojej diety zdrowych tłuszczów roślinnych – lnianego, rzepakowego, czy oleju kokosowego. Dbajmy także o włącznie do diety zmielonego siemienia lnianego, a zwykłe mleko zastąpmy migdałowym lub kokosowym. Orzechy także nie są zabronione, jednak pamiętajmy, że są bardzo kaloryczne.

Dowiedz się więcej w artykule napisanym przez dietetyka klinicznego https://lacaloria.pl/zywnosc-wspomagajaca-leczenie-choroby-hashimoto/ – dieta w chorobie hashimoto