Navigation Menu+

Badajmy się, bo warto

Posted on maj 13, 2020 by in profilaktyka |

Ciągle dość liczna część Polaków nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są badania laboratoryjne, jak często je wykonywać i w jaki sposób trzeba się do nich przygotować. A przecież, między innymi, dzięki diagnostyce wiele chorób można wykryć zanim będzie za późno na skuteczne leczenie.

Gdy jesteśmy młodzi absolutne minimum to chociaż przeprowadzone raz do roku podstawowe badania krwi, które wskaże, m.in., poziom cukru, cholesterolu, czy hormonów tarczycy.  Wraz z wiekiem warto pomyśleć o rozszerzonej analizie, która pomoże zweryfikować nasz stan zdrowia.

Monitoring organizmu

Cieszy fakt, że jednak coraz więcej osób przywiązuje wagę do profilaktyki, zwracając uwagę na dietę, odpowiednią ilość wypoczynku, aktywność fizyczną. Działania te przynoszą efekty, bo na wynik końcowy badań ogromny wpływ ma właśnie faza przedanalityczna, czyli między innymi to, jak wygląda nasza dieta, jaki mamy poziom stresu w codziennym życiu itp. Jednak warto również monitorować stan swojego organizmu wykonując regularnie badania laboratoryjne. Dlatego ważne jest, byśmy rozmawiali o tym, jak przygotować się do badania laboratoryjnego i jak często powinniśmy prosić lekarza rodzinnego o wydanie skierowania na nie.

Analizuj cennik badań laboratoryjnych

Na szczęście żyjemy w kraju, w którym każdy może w każdej chwili wejść do laboratorium i odpłatnie wykonać dowolne badanie. Oczywiście powinno się to odbywać w porozumieniu z lekarzem, który bierze odpowiedzialność za przygotowanie pacjenta i ocenę jego stanu zdrowia. Lekarz powinien też zinterpretować wyniki badań i – w razie potrzeby – zalecić dalszy proces diagnostyczno-terapeutyczny. Aby nie przepłacić za badania, przy wyborze placówki zdrowia warto przeanalizować cennik badań laboratoryjnych. O tym, które badania są opłacane przez NFZ, można się dowiedzieć z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. W wykazie tym jest około 50 rodzajów badań laboratoryjnych. Lekarz rodzinny powinien w razie potrzeby zlecać te badania pacjentowi, jednocześnie przygotowując go do nich (np. poprzez odpowiednią dietę, odstawienie leków itp.