Navigation Menu+

Alergia na słońce

Posted on lut 10, 2017 by in alergie, informacje |

Wrażliwi na słońce – jak radzić sobie z alergią słoneczną – porady

Przyjemność, jaką czerpiemy w kontakcie ze słońcem, wielu z nas przypłaca uporczywym stanem alergicznym. Czy istnieje skuteczne rozwiązanie tego problemu, spotykanego niemal we wszystkich strefach klimatycznych i każdym typie cery? Możemy zastosować kilka prostych kroków, aby zadbać o skórę podczas bezpośredniego kontaktu ze słońcem.

Objawy uczulenia dotykają najczęściej osób między 20 a 40 rokiem życia. Na powierzchni skóry pojawia się wysypka, o zabarwieniu od różowego po silnie czerwone (tzw. pokrzywka słoneczna), której towarzyszy pieczenie oraz swędzenie (ostuka świetlna). Podrażnienie charakteryzuje się także występowaniem wyprysków naskórnych, bez wykluczenia twarzy.

Zmiany te (często przewlekłe), mogą być powodowane uczuleniem na substancje nakładane na skórę oraz w przyjmowanych lekach (dobrze jest przeprowadzać próby z ich odstawieniem). Pierwsze symptomy występują w okresie wczesnowiosennym, (gdy skóra ma kontakt ze słońcem po zimowej przerwie) oraz latem. Dolegliwość ta ma tendencję nawracającą.

Działajmy odpowiedzialnie: możemy zaobserwować, który ze stosowanych kosmetyków drażniąco wpływa na naszą skórę (w tym celu najlepiej dokonać próby na niewielkim fragmencie ciała, aplikując jego próbkę). Przy wystąpieniu reakcji alergicznej, dobrze jest zastosować produkty z serii dedykowanej alergikom oraz osobom o typie skóry wrażliwej.

W stanach reakcji alergicznej, możemy zastosować tzw. Sun Bloker, kosmetyk silnie redukujący oddziaływanie promieni słonecznych, a także kojące wyciągi roślinne (serie organiczne), jak aloes czy olej kokosowy.

Koniecznym jest unikanie nadmiernego kontaktu ze słońcem, jeżeli nasza skóra sygnalizuje przewrażliwienie, warto skonsultować się z dermatologiem. Możemy polegać na szerokiej gamie leków przeciwhistaminowych, czy sterydowych o wysokiej osutce świetlnej, czy fototerapii. W tym przypadku, efekt naturalnej opalenizny, po zakończeniu leczenia, zastąpić możemy kosmetykami z serii samoopalającej.

Kontrolujmy czas, jaki spędzamy na słońcu. Przyjemność opalania należy balansować odpoczynkiem. Tak zaplanowane sesje słoneczne dobrze jest uzupełniać balsamami oraz kremami z filtrem UV, o wysokim stopniu nawilżania. Nasz organizm z czasem może samodzielnie wykształcić tolerancję na słońce. W przypadku silnej alergii, najlepiej podjąć leczenie dermatologiczne.